Sufit podwieszany

Sufit podwieszany pozwala zakryć niedoskonałości nierównego stropu. Składający się z aluminiowych profili i płyt kartonowo-gipsowych ma jeszcze jedną, ważną funkcję. Umożliwia stworzenie konstrukcji, pod którą schowane zostanie oświetlenie, co znajduje zastosowanie zarówno w bloku, jak i domu jednorodzinnym. Jakie ma zalety i czy na pewno jest wolny od wad? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, by poznać jego dobre i złe strony.

 

Sufity podwieszane – z czego są zbudowane?

Opisywana technologia wykończenia wnętrza znana jest od lat i stosowana w celu zakrycia nierówności sufitu. Efekt jest jeszcze lepszy, jeśli prace wykonane zostaną przez fachowców. By poznać istotę zagadnienia, dobrze wiedzieć, z czego składa się sufit podwieszany. Do jego zbudowania konieczne są płyty kartonowo-gipsowe. Ich podstawową zaletą jest gładka powierzchnia. Stanowi znakomitą bazę, która może zostać pomalowana, przykryta tapetą lub kafelkami. Ta uniwersalność sprawia, że płyty znajdą zastosowanie na przykład w kuchni. Co ważne, dostępne są w różnych rozmiarach. Ich szerokość wynosi najczęściej 1200 mm, a długość jest zróżnicowana (2000, 2400, 2600 lub 3000 mm). Te największe przydają się, gdy konieczne jest zabudowanie bardzo dużej powierzchni. Krótsze będą łatwiejsze w użytkowaniu, szczególnie gdy należy zabudować mniejsze pomieszczenie. Sprawdzą się na przykład w niewielkiej sypialni. Poszczególne typy różnią się także grubością. Te 6,5-milimetrowe przydadzą się w zabudowie łukowej, grubsze (9,5-milimetrowe) sprawdzą się jako tzw. suche tynki. Do wznoszenia ścian działowych i montażu sufitów podwieszanych egzamin zdadzą z pewnością płyty o grubości 12,5 mm. Warto pamiętać o tym, dobierając materiały do poszczególnych prac.

Drugim elementem sufitu podwieszanego są aluminiowe profile. Właśnie na nich opiera się cała konstrukcja sufitu podwieszanego. Co warto wiedzieć na ich temat? Stanowią bazę dla sufitu i dostępne są w kilku różnych rodzajach różniących się pomiędzy sobą jakością materiału i długością. Popularne profile mają od 2,6 do 6,5 metra. Dodatkowo zbudowane są z blachy gładkiej lub ryflowanej (o nierównej powierzchni). Te drugie są znacznie trwalsze i odporne na zginanie. Korzystając z nich, zyskuje się pewność, że konstrukcja będzie znacznie trwalsza (mniej podatna na odkształcenia i ugięcia). Wiele jest szczegółów, które warto poznać, ale najistotniejsze w tym przypadku są właściwości profili stosowanych do budowy sufitu podwieszanego. Profile CD zwane są głównymi, a UD-obwodowymi lub przyściennymi. Łącząc ze sobą obydwa elementy, możliwe jest stworzenie ciekawej konstrukcji sufitu.

Sufit podwieszany- jak przebiega jego montaż?

Montaż sufitu podwieszanego jest stosunkowo prosty i niekoniecznie wymaga ingerencji fachowców. Decydując się na przeprowadzenie prac (na przykład w kuchni), osoby z zacięciem do robót remontowo-budowlanych poradzą sobie z tym zadaniem. Ci mniej pewni siebie powinni zlecić zadanie ekipie fachowców. Na czym polega montaż? W pierwszej kolejności należy wykonać trasowanie. Polega na wyznaczeniu wysokości, na jakiej ma być zawieszony sufit. Trzeba równocześnie zadbać o wyznaczenie jego poziomu, by był prosty. Warto posłużyć się przy tym tradycyjną bądź laserową poziomicą. Kolejnym krokiem jest montaż profili przyściennych. W dalszej kolejności należy wyznaczyć miejsca, gdzie mają być przymocowane profile główne i wieszaki. Te ostatnie przytwierdza się do stropu, z kolei do nich – profile główne, zwane łatami. Warto zadbać o to, by odległość pomiędzy nimi wynosiła maksymalnie 50 centymetrów. Później do tak przygotowanej bazy montuje się, za pomocą specjalnych wkrętów, płyty k-g. Na samym końcu należy zaszpachlować powierzchnie pomiędzy płytami, by usunąć nierówności. Na samym końcu konieczne jest zeszlifowanie spoiny i pomalowanie sufitu.

Czy cena tego rozwiązania jest wygórowana?

Czy wykonanie takiego sufitu jest kosztowne? Nie, nawet jeśli zamontujemy w nim elegancko wyglądające oświetlenie. Niestety roboty są dość czasochłonne. Dodatkowo sam materiał nie jest wolny od wad. Po pewnym czasie w mieszkaniu widoczne są pęknięcia w miejscu, gdzie płyta styka się ze ścianą. Trzeba przyznać, że wygląda to niezbyt estetycznie. Na szczęście na rynku dostępne są sufity napinane – wolne od tego problemu. Ich montaż nie zabiera wiele czasu, a efekt jest zachwycający. Użytkownik ma do wyboru nieskończoną ilość personalizacji zgodnych z jego gustem, zaś sama membrana jest antystatyczna i posiada pamięć kształtu, co sprawia, że jest odporna na odkształcenia.

Sufity podwieszane są niewątpliwie bardzo popularne w Polsce i korzystają z nich tysiące osób. Istnieje jednak zdecydowanie ciekawsze rozwiązanie, które warto rozważyć. By otrzymać więcej informacji na temat sufitów napinanych, wystarczy skontaktować się z nami za pomocą formularza kontaktowego.